Еко-пътеката и този сайт са изградени с финансовата подкрепа на фр
енската асоциация за солидарен туризъм Vision Du Monde, Фондация “ЗАЕДНО – общуване за подкрепа и развитие” и с доброволния труд на младежите от “Скаутска земя”
Стара легенда гласи, че когато Бог разпределял земите по света, българите закъснели и всичко вече било раздадено. На Бог му станало тъжно и решил да поправи тази несправедливост, като им подарил парченце от Рая.
Приключенската еко-пътека „Пътят на Сърцето“ е съставена от три самостоятелни похода - . Походът на УСМИВКАТА; Походът на ВЯРАТА и Походът на СВЕТЛИНАТА. Трите маршрута са образно представени на картата като трилистна детелина, чието стебло извежда по пътя към Кръстова гора.
В символиката на еко-пътеката, детелината е изобразена и с четвърто листенце. То е във формата на сърце – за да напомня на пътника, че съществува и един друг, личен, уникален маршрут. Това е пътят на Сърцето, който всеки от нас открива сам за себе си. Всеки избрал да измине докрай пътя на Сърцето, ще преживее най-великото приключение в живота си – срещата с извора на мъдростта, щастието и светлината, бликащи от собственото ни Сърце.
Изходна точка на еко-пътеката е черквата „Рождество Богородично", която се намира в центъра на селото.
Маршрутите на трите похода свързват повечето от действащите параклиси, изградени около селото и преминават през най-красивите и интересни природни и културно-исторически обекти в района - скални игли, тракийски светилища, скални тераси с уникална гледка, чешми и места за почивка.
Панорамните гледки, които се разкриват от село Борово са прекрасно място за фото-туризъм и наблюдение на множество редки и ценни растителни и животински видове.
МАРШРУТИ:
Походът на УСМИВКАТА
... защото Усмивката е най-красивото творение на природата
Началото на маршрута е в центъра на селото от черквата „Рождество Богородично“, оттам стръмно се изкачва към каменна чешма с лековита вода и параклиса „Св. Неделя“ и по красива панорамна пътечка извежда извън селото до коларския път, който плавно се движи през вековна букова гора, извежда до най-новия параклис на селото „Св. Спиридон“ и през няколко пресечени поляни извежда до най-високата точка на маршрута - параклиса „Св. Петър и Павел“ (1090 м.). На връщане пътеката се спуска на серпентини през ниска дъбова гора и стига до красива седловина, в която е построен параклисът „Св. Георги”. На около 100 метра в южна посока от него има дървена беседка за почивка с чудна гледка към селото. От тази точка маршрутът е естествено свързан с друга еко-пътека, която извежда до град Лъки (3 часа). Връщането към селото става обратно през параклиса „Св. Георги“ и през малка зелена пътечка с няколко чешми или директно по коларския път.
ОБЕКТИ:
Черква „Рождество Богородично“
Параклис „Св. Неделя“
Параклис „Св. Спиридон“
Параклис „Св. Петър и Павел“
Параклис „Св. Георги“
Беседка за почивка
Чешми
Панорамни гледки към „Св. Спас“
* * *
Цвят на маркировката: СИНЬО
Продължителност: 3 часа
Степен на трудност: лек
Походът на ВЯРАТА
... защото Вярата ни зарежда с вътрешна сила.
МАРШРУТ:
Началото на маршрута е от центъра на селото, от там се изкачва към каменна чешма с лековита вода и параклиса „Св. Неделя“. Стръмно изкачване извежда до последните къщи на селото в подножието на скалната игла (Чучуль скала), а от там пътеката завива в ляво и минава през естествена скална ниша (пещера), в която навремето са гледани животни.
При горния изход на нишата, веднага вляво, има възможност за изкачване на скална площадка с прекрасна панорама към селото. Пътеката минава между и над скалите, прави няколко красиви отбивки към скални площадки - идеални места за наблюдение на птици и диви животни.
Отбивка в дясно от пътеката води до уникална скална тераса, на която има огромен камък с естествено графично образувание на кръст. Маршрутът извежда до параклиса „Св. Дух” и скална пирамида, най-високата точка в маршрута (1096 м.).
На около 300 метра в гората, зад параклиса „Св. Дух”, се намира местността Зараница – древно светилище, близо до което има чешма с ледена букова вода.
Връщането става по коларския път, от източната страна на параклиса. На около 100 метра по него, от дясната страна се вижда разклонение, маркирано с каменни пирамидки. Пътеката стръмно се спуска през залесена местност и извежда над параклиса „Св. Неделя“.
ЗАБЕЛЕЖКА: Ако се продължи по коларския път, този маршрут може да бъде съединен с Похода на Светлината, който извежда до параклиса „Св. Илия” и/или „Св. Спас”.
ОБЕКТИ:
Черква „Рождество Богородично“
Параклис „Св. Неделя“
Скална игла „Чучуль скала“
Пещера
Скални образувания
Панорамна тераса „Орелова скала“
Панорамна тераса „Скалата с кръста“
Параклис „Св. Дух“
Скална пирамида
Сухата чешма
---------
Цвят на маркировката: ЧЕРВЕНО
Продължителност: 2 часа
Степен на трудност: средна
Походът на СВЕТЛИНАТА
... защото Светлината ни води към нови върхове
Началото на маршрута е от храма „Св. Спас”. До него може да се стигне по красива панорамна пътечка, която започва на около 300 м. източно от центъра на селото, минава покрай стара плевня и извежда от горната част на завоя за „Св. Спас“.
Вторият начин е да се изминат 400 м. по асфалтовия път в посока към Кръстова гора. Походът на Светлината минава през параклиса „Св. Константин и Елена“ и извежда стръмно нагоре към билото до коларския път. От него в източна посока, по коларския път, може да се направи лъч до параклиса „Св. Илия“.
На около 500 метра след излизане на коларския път маршрутът рязко свива на запад и слиза по браздата между ливадите, за да отведе до местност с редки растителни видове и уникални скални образувания, наречени „Стъпалата“.
Пътеката е обозначена с каменни пирамидки, жълти дървени стрелки и цветна маркировка.
ЗАБЕЛЕЖКА: Този маршрут може да бъде съединен с Похода на Вярата, който извежда до параклиса „Св. Дух“, ако се продължи по коларския път в посока север към билото.
ОБЕКТИ:
Храм “Св. Спас” (Възнесение Господне)
Параклис „Св. Константин и Елена“
Параклис „Св. Илия“
Скални образувания „Стъпалата“
Панорамна пътека
Място за наблюдение на диви животни
--------------
Цвят на маркировката: ЖЪЛТО
Продължителност: 2 часа
Степен на трудност: средна
СПОНСОРИ
Еко-пътеката е изградена с финансовата подкрепа на френската асоциация за солидарен туризъм Vision Du Monde и с доброволния труд на младежите от “Скаутска земя” и Фондация “ЗАЕДНО – общуване за подкрепа и развитие”.
Благодарим за любезното съдействиe и всеотдайната подкрепа на населението на село Борово.
Еко-пътеката и този сайт са изградени с финансовата подкрепа на фр
енската асоциация за солидарен туризъм Vision Du Monde, Фондация “ЗАЕДНО – общуване за подкрепа и развитие” и с доброволния труд на младежите от “Скаутска земя”